Kishim martesë të lumtur, por kur mbeta shtatzënë ndryshojë çdo gjë!

Kishim martesë të lumtur, por kur mbeta shtatzënë ndryshojë çdo gjë!


Ka rreth dy vjet martuar, por që nuk funksionon aspak mirë. Jam fejuar me të në një moshë fare të vogël, pasi mendova se ai ishte njeriu i duhur i jetës time. Sigurisht si çdo fillim edhe lidhja jonë ishte shumë e bukur. Ç’është e vërteta ne kemi një gjendje shumë të mirë ekonomike dhe siç thotë edhe populli “Paraja e madhe të prish”. Nuk mund ta mohoj faktin që shumë femra i shkojnë pas burrit tim, pasi e dinë që është në gjendje të mirë ekonomike. Në ditët që kanë ardhur shumë femra janë kthyer në materialiste dhe domosdo bëjnë gjithçka për të ndërhyrë në lidhjen e dikujt. Gjatë kohës që ishim të fejuar kam dëgjuar dy herë që ai më tradhtonte, por nuk arrita asnjëherë që ta kap vetë “mat”. Fjalët e të tjerëve më bezdisnin jashtë mase kur i dëgjoja dhe doja që çdo gjë ta verifikoja me sytë e mi, por duke qenë se nuk po ia arrija qëllimit tim, fillova që t’i kërkoja sa më shumë llogari të fejuarit tim, duke bërë që të ishte sa më i kufizuar. Edhe ky lloj kufizimi nuk është se i dha një drejtim lidhjes sonë, pasi ai mund të më gënjente sa herë i donte qejfi, sepse më thoshte që po dal për çështje pune. Nuk doja të bëhesha nga ato femra që nuk i ndahen për asnjë çast partnerit të tyre, sepse më dukej diçka shumë e ulët, por më vinte shumë inat, sepse ai duhet ta bënte një gjë të tillë, duke qenë se prej meje nuk i ka munguar kurrë asgjë. Jam munduar me mish e me shpirt që t’i qëndroja gjithmonë sa më pranë, pasi në fillimet e lidhjes tonë ai ka patur shumë probleme dhe person i vetëm që i është gjendur pranë kam qenë unë. Shpeshherë i kam thënë që” nëse marr vesh diçka më të vogël nga ti, do të ndahemi”. E di që ma ka frikën shumë, pasi ma njeh mendjen, por fatkeqësisht nuk kam arritur që të provoj asgjë nga tradhtitë e tij. Ne jetojmë në një qytet të vogël dhe mania e njerëzve është që të merren me thashetheme nga më të ndryshmet, por kur i mëshon fort diçkaje çdo gjë të duket e vërtetë. Kam folur hapur me bashkëshortin tim dhe i kam thënë “që nëse nuk i pëlqej më unë, mund ta mbyllim me kaq marrëdhënien tonë”, por ai në asnjë lloj mënyre nuk e pranon këtë gjë. Ndonjëherë sillet shumë mirë me mua dhe ndonjëherë shndërrohet në “bishë”. Të tilla situata mua më shqetësojnë shumë, pasi lëkundja e tij më bën që të ndihem shumë keq. Para 9 muajsh ai u kthye shumë vonë në shtëpi. Më kishte thënë që do të dilte për një darkë pune dhe që do të ishin vetëm meshkuj në tavolinë, ndaj nuk i dukej e arsyeshme që të shkoja dhe unë me të. Natyrisht që nuk më erdhi mirë që nuk po e shoqëroja, por e respektova vendimin e tij. Erdhi në shtëpi në orën 4 të mëngjesit dhe ishte i dehur. Kishte ardhur në qejf dhe gjatë gjithë kohës vetëm qeshte. Atë natë kishte marrë dhe shokun e tij me vete në mënyrë që mos t’i kërkoja shumë llogari. Të nesërmen, kur u bëra gati për në punë gjej në këmishën e tij njolla buzëkuqi dhe në xhepin e xhaketës, të cilën e kishte vënë tek koka e krevatit gjeta një unazë shumë të bukur, e cila kishte dhe një pusullë jashtë saj. Atë ditë nuk shkova fare në punë, sepse doja që të isha aty kur ai të zgjohej nga gjumi, sepse e dija se nëse do të largohesha nga aty, ai do të gjente çfarëdo lloj mënyre për të më prishur mendjen. Nuk kaloi gjatë dhe erdhi moment i shumë pritur. Ai u zgjua nga gjumi dhe më kërkoi që t’i bëja sa më parë rrobat gati, pasi ishte shumë vonë për punë, por unë nuk e përmbajta më veten dhe i kërkova që të më shpjegonte me detaj për gjithçka që kishte ndodhur mbrëmë. Filloi të qeshte, sepse akoma nuk e kishte kuptuar që unë kisha vënë në dorën time, unazën e dikujt tjetër. Gjatë kohës që ai po mundohej që të hidhte poshtë mashtrimet e tij, unë i tregova unazën dhe menjëherë ai u step. Që pas kësaj dite martesa jonë filloi që të kalonte krizat e para të saj, sepse çdo gjë ishte më se e qartë që ai më tradhtonte. I kërkova që të ndahesha me të sa më parë të ishte e mundur, por filloi që të më përgjërohej që mos t’i jepnim fund martesës sonë për hir të momenteve që kishim kaluar së bashku. Për mua ishte diçka shumë e vështirë, sepse nuk arrija që ta kapërceja këtë gjë dhe i kërkova që të largoheshim nga qyteti ku jetonim, pasi të gjithë ishin në dijeni të martesës sonë “false”. Nuk u mendua gjatë dhe vendosëm që të krijojmë një jetë nga e para në një qytet tjetër, megjithëse ishte shumë e vështirë. Pak e nga pak filluam që t’i kthehemi normalitetit, sepse ai filloi që të ndërgjegjësohej dhe të kuptonte që edhe unë nuk isha një lodër në duart e tij. Pas tre muajsh unë mbeta shtatzënë. Për të ishte gjëja më e bukur që kishte ndodhur ndonjëherë, pasi ai i dashuronte shumë fëmijët. Tashmë unë jam në muajin e 7 të shtatzënisë dhe burri im është i vetmi person që nuk më ndahet për asnjë moment. Ka filluar që të kujdeset për mua edhe për detajin më të vogël. Nuk di se si t’ia vë emrin këtij ndryshimi të tij, por di të them që më në fund Zoti arriti të na bashkonte sërish.
Me respekt Valbona, Tiranë.

Jam e fejuar, por vazhdoj të dua ish të dashurin
Para gjashtë vjetësh jam lidhur me një djalë nga Gjakova, të cilin e dashuroja me gjithë shpirt, duke qenë se ishte dhe lidhja ime e parë. U dashurova me të me shikim të parë. Unë historikisht nuk është se kam patur ndonjë mendim pozitiv për kosovarët, por njohja me të më bëri që të largoj çdo mendim të keq nga vetja. Jam takuar me të në ambientet e fakultetit, sepse që të dy studionim për të njëjtën degë. Natyrisht para se të lidheshim ai ishte personi që këmbëngulte që ne të lidheshim bashkë me patjetër. Siç e theksova që në fillim, për mua ishte një dashuri me shikim të parë, por nuk e di pse më kishte kapur një “inat” me të dhe doja që të shihja se deri ku shkon durimi i tij në lidhje me mua. Çdo gjë shkoi në rregull, pasi ai për asnjë moment nuk ndali së më kërkuari, kështu që pas pesë muajsh vendosa që të lidhem me të. Të dy ishim relativisht në një moshë të pjekur, ndaj nuk është se mendonim që të kishim një lidhje aventureske me njëri-tjetrin. Qëllimet tona ishin shumë serioze. Kaluam kështu rreth gjashtë vjet të lidhur së bashku, por problemi që na shoqëroi gjatë tre viteve të fundit të lidhjes tonë ishte se nëna e tij, nuk dëshironte që djali i saj të merrte një nuse nga Shqipëria, sepse sipas saj ne kishim një mentalitet tjetër. Ai nuk e kishte të atin dhe e ëma pothuajse ishte kujdesur për të gjatë gjithë jetës. Madje sa herë që ai largohej nga Gjakova thoshte që e kam shumë merak mamanë, sepse e kam lënë vetëm. Unë jam vënë shumë vonë në dijeni të këtij problemi dhe në një mënyrë fare rastësore, pasi ai nuk dëshironte që të ma tregonte, sepse mendonte që me kalimin e kohës do të rregullonte çdo gjë mes nesh. Kur mora vesh sesi qëndronte puna u mërzita shumë me të, sepse ai ishte në një moshë madhore, saqë mund të vendoste vetë për jetën e tij. Kohë më përpara unë isha takuar edhe me motrën e tij, për të cilën nuk është se ushqeva në ndjenjë të mirë, pasi më dukej shumë tinëzare. Gjatë kohës që unë isha me të, ajo e merrte çdo ditë në telefon, duke i folur fjalë nga më të ndryshimet, sepse natyrisht dhe ajo do të mbante anën e nënës së saj, kështu që kundra lidhjes sonë u bënë dy personat më të dashur të tij. Me të vërtetë që ishte një situatë shumë e sikletshme, sepse dhe ai nuk dinte se kë të zgjidhte mes nesh, por di t’ju them që ai asnjëherë nuk ia prishte nënën së tij, ndaj që i vetmi person i humbur në atë mes isha unë. Nuk doja që ta pranoja kurrsesi që nuk do të isha më me atë, por nuk kisha çfarë të bëja. Luftova me çdo kusht që lidhja jonë të merrte jetë, sepse nuk e shihja vetën për asnjë moment larg tij. Ai edhe pse e dinte që familja e tij ishte kundër lidhjes tonë, kujdesej për mua ashtu si më parë. Ishte njeri shumë i dashur dhe më njihte shumë mirë si tip. Me të kam kaluar çaste të mrekullueshme dhe do e kem shumë të vështirë që ta kujtoj këtë lidhje si pjesë e së shkuarës time. U shkëputëm me njëri-tjetrin në një mënyrë shumë absurde. Faji i ndarjes sonë mbeti i të dyve, pasi as njëri dhe as tjetri nuk mori guximin që t’i thoshim “lamtumirë” lidhjes sonë. Më telefononte shumë shpesh, por unë nuk dëshiroja që t’i përgjigjesha më në telefon, pasi e dija që do t’i hapja më shumë “plagë” vetes sime. Kohë më parë familja ime më kishte folur për një djalë që jetonte jashtë Shqipërisë. Ai studionte jashtë dhe kishte një familje shumë të mirë. Të jem e sinqertë me ju miqtë e mi, unë kurrë nuk e kisha menduar që burrin tim të ardhshëm ta merrja me shkesë, ose më saktë të ma gjente vetë familja ime, por situata ishte aq keq, saqë mendoja se nuk do të vendosja më kurrë për të filluar një lidhje nga e para. E ndjeja veten shumë të lodhur nga lidhja që kisha lënë pas. Më dukej sikur ai do të kthej në çdo moment tek unë për të më thënë “Erdha, sepse kam vendosur të kaloj një jetë me ty”. Nuk e di përse, por gjithmonë i kisha ushqyer vetes një shpresë të tillë, ndaj e kisha shumë të vështirë që të filloja gjithçka nga e para. Kisha filluar të bëja një jetë shumë pasive, sepse ai për mua ishte dhe ajri që unë thithja. Kisha një ndjenjë shumë të madhe për të dhe nuk kishte gjë në botë që të ma largonte. Por siç ju thashë, familja ime vazhdimisht këmbëngulte që unë të njihja me X djalë dhe unë për të mos iu prishur qejfin vendosa që ta takoja. U takuam dhe e pëlqyem shumë njëri-tjetrin, por kjo nuk do të thoshte që unë e doja atë. Megjithatë vendosa që të fejohesha me të. Gëzimi i familjarëve të mi ishte shumë i madh, por fatkeqësisht zemra ime ishte e pikëlluar. U fejova, por jo me njeriun e zemrës time. Madje shpesh matesha përpara se ta thërrisja në emër, sepse kisha shumë frikë se i thosha ndonjë gjë tjetër. Megjithëse me të “fejuarin” tim kalova shumë ditë të bukura, asgjë nuk ma mbushte mendjen që ai ishte personi i duhur për mua, por shpresoj që Zoti të më ndihmojë që të përshtatem sadopak me të, sepse nuk po arrij që të mbledh mendjen, ashtu siç i ka lezet çdo vajze që fillon një jetë të re.

    Ky artikull nuk ka asnjë koment. Bëhu i pari!

Komento:

Shkruaj kodin!


shkronja të mbetura.