Sheryl Sandberg na emocionon të gjithëve: Një status për bashkëshortin e ndjerë.

Sheryl Sandberg na emocionon të gjithëve: Një status për bashkëshortin e ndjerë.

Dave Goldberg u nda nga jeta në mënyrë të papritur rreth 1 muaj më parë.


Sheryl Sandberg, autore e librit 'Lean In'
Drejtorja operative e Facebook, Sheryl Sandberg, rreth 1 muaj më parë ka humbur bashkëshortin e saj David Goldberg, i cili u nda nga jeta në mënyrë tragjike gjatë pushimeve të tyre në Meksikë. Pas 30 ditësh zie, 3 ditë më parë Sheyl ka vendosur të postojë në Facebook një status prekës rreth periudhës që ajo e përshkruan si më të vështirën e jetëës së saj. Ajo tregon sesi gjatë këtij muaji, ka mësuar të bashkëjetojë me dhembjen ekstreme dhe të vlerësojë gjëra që më parë i merrte për të mirëqena. Statusi i saj që ka marrë me qindra mijra ripostime, është konsideruar një leksion i vërtetë jete, që është i dobishëm si për ata që kanë përjetuar një humbje të rëndësishme, ashtu edhe për ata që kërkojnë të ngushëllojnë dikë. Ja postimi i saj i plotë.
"Sot është dita e fundit e“sheloshim” për bashkeshortin tim të dashur - tridhjetë ditët e para. Judaizmi ka si praktike një periudhë zie të njohur si Shiva, që zgjat shtatë ditë pasi njeriu juaj i dashur është varrosur. Pas Shiva-s, aktivitetet e zakonshme ditore mund të rifillojnë, por eshtë pikërisht fundi i sheloshim-it që shënon përfundimisht fundin e zisë fetare për njeriun tuaj.
Një mik i mirë i fëmijërisë sime, i cili tani është rabin, para disa kohësh me tha se lutja më e fuqishme dhe mbresëlënëse që ai ka lexuar ndonjëherë është “"Mos lejo të vdes, ndërsa jam ende gjallë." Unë kurrë nuk do ta kisha kuptuar ketë lutje, para se të humbja Dave. Tani e kuptova!
Unë mendoj se kur ndodh një tragjedi, ajo ne vetvete paraqet një zgjedhje. Ju mund t’i dorëzoheni boshllëkut që mbush jo vetëm zemrën, por edhe mushkritë tuaja, e cila ju pengon të mendoni, madje edhe të merrni frymë. Ose ju mund të përpiqeni të gjeni kuptimin e asaj qe ndodhi. Këto tridhjetë ditët e fundit, unë kam kaluar shumë nga momentet e mia e humbur në ketë zbrazëti. Dhe unë e di se shumë momente të tjera në të ardhmen do të zhytem në boshllëk.
Por, kur kam mundësi, unë dua të zgjedh jetën dhe kuptimin e saj.
Dhe kjo është arsyeja pse unë jam duke shkruar në këto momente: për të shënuar zyrtarisht fundin e sheloshim dhe për tu kthyer mbrapsht atë që disa njerëz dikur më kanë dhënë. Ndërkohë që përvoja e zisë dhe pikëllimit është tërësisht personale, guximi i atyre që kanë ndarë përvojat e tyre me të tjerët më ka ndihmuar shumë. Disa prej njerezve që hapën zemrat e tyre, ishin miqtë e mi më të afërt. Të tjerët ishin komplet të panjohur, të cilët kanë ndarë urtësine dhe këshillat e tyre publikisht. Për këtë arsye unë po ndaj me të tjerët atë që kam mësuar, me shpresën se dikush do ndihmohet prej saj. Me shpresën se mund të ketë diçka me kuptim nga kjo tragjedi.
Unë kam jetuar tridhjetë vjet në këto tridhjetë ditë. Unë jam tridhjetë vjet më e trishtuar. Ndihem sikur jam tridhjetë vjet më e ditur.
Unë kam fituar një kuptim më të thellë të asaj se si është të jesh një nënë , qoftë përmes thellësisë së agonisë që ndiej ndërsa fëmijët e mi qajnë, por edhe nëpërmjet lidhjes që nëna ime ka me dhimbjen time. Ajo është përpjekur të mbush hapësirën e zbrazët në shtratin tim, duke më përqafuar çdo natë deri sa mua të më zë gjumi duke qarë. Ajo ka luftuar për të mbajtur lotët e veta për tu bërë vend lotëve të mi. Ajo më ka shpjeguar se ankthi që unë ndiej është edhe i fëmijëve të mi dhe kuptova që kishte të drejtë kur pashë dhimbjen në sytë e saj.
Unë kam mësuar se në të vërtetë kurrë nuk kam ditur se çfarë t’u them të tjerëve në nevojë. Mendoj se e kam kuptuar gabim këtë që në fillim: unë përpiqesha t‘i siguroja njerëzit se çdo gjë do të rregullohej, duke menduar se shpresa ishte gjëja më inkurajuese që unë mund t‘u ofroja. Një mik i imi me kancer në stad të fundit më tha se gjëja më e keqe që dikush mund t‘i thoshte atij ishtë "Kjo do të rregullohet." Zeri në kokën e tij do të bërtasë: " Si mund ta dish që çdo gjë do të jetë në rregull? A nuk e kupton se unë jam duke vdekur"? E kam mësuar këtë muajin e kaluar, ndërsa ai ishte duke u përpjekur të më mësonte. Empatia e vërtetë ndonjëherë nuk është duke këmbëngulur se cdo gjë do të jetë në rregull, por duke pranuar se nuk është. Kur njerëzit më thonë: "Ti dhe fëmijët e tu do ta gjeni përsëri lumturinë" zemra ime thotë, " Po, unë e besoj ketë, por e di që kurrë nuk do të ndiej gëzim të plotë sërish". Ata që më kanë thënë, "Ju do të gjeni një moment gëzimi të ri dhe normal, por që asnjeherë nuk do të jetë po aq i mirë si ai që kishit“ më ka ngushëlluar më shumë, sepse ata e dinë dhe janë duke thënë të vërtetën. Edhe një pyetje e thjeshtë "Si jeni?" - Pyetje pothuajse gjithmonë me qëllimet më të mira brenda saj, duhet zëvendësuar me pyetjen "Si jeni sot?" Kur më kanë pyetur "Si jeni" Unë mezi përmbahesha për të thërritur ; Burri im ka vdekur një muaj më parë, si mendon se jam unë? Kur unë dëgjoj të më pyesin "Si je sot?" Unë e kuptoj se personi e di se gjëja më e mirë që mund të bëj në këto momente është që të eci përpara ditë pas dite.
Unë kam mësuar disa gjëra praktike që kanë rëndësi. Edhe pse ne tani e dimë se Dave vdiq menjëherë, unë nuk e dija këtë gjë në ambulancë. Udhëtimi për në spital ishte jashtëzakonisht i ngadalshëm. Unë ende urrej çdo makinë që nuk hapte rrugën, çdo person që kujdesej më shumë për të arritur në destinacionin e vet disa minuta më herët, sesa ti bënte vend ambulances sonë që të kalonte. Unë e kam vënë re këtë gjë, ndërsa ngisja makinën në shumë vende dhe qytete. Le të lëvizim dhe t‘u hapim rrugën të tjerëve. Prindi, partneri ose fëmija i dikujt mund të varet nga kjo.
Unë kam mësuar se sa kalimtare mund të duket çdo gjë - dhe ndoshta ashtu është vertetë. Çdo gjë që jeni duke ndërtuar, mund të zhduket pa më të voglin paralajmërim. Në tridhjetë ditët e fundit, unë kam dëgjuar për shumë gra që kanë humbur bashkëshortin dhe bashkë me të u thyen edhe shumë shtylla mbështetëse. Disa prej tyre nuk kanë rrjetet mbështetëse dhe luftojnë të vetme sesi të përballen me shqetësimet emocionale dhe pasiguritë financiare. Per mua është shumë gabim që i braktisim këto gra dhe familjet e tyre, kur ato janë në nevojë të madhe.
Unë kam mësuar të kërkoj ndihmë dhe kam mësuar se sa shumë kam nevojë për ndihmë. Deri tani, unë kam qenë motra e madhe, planifikuesja dhe projektuesja e gjithçkaje. Unë nuk e planifikova këtë dhe kur kjo ndodhi, nuk isha e aftë të bëja asgjë. Njërëzit e mi të afërt i morën përsipër të gjitha. Ata planifikuan, sistemuan. Ata më thanë se ku mund të ulesha dhe më kujtonin për të ngrënë. Ata vazhdojnë të bëjnë kaq shumë për të mbështetur mua dhe fëmijët e mi.
Unë kam mësuar se elasticiteti mund të mësohet.Adam Grant më mësoi se tre gjëra janë të rëndësishme për elasticitetin dhe që unë nund të punoj me ato të treja. Personalizimi-të kuptoja se nuk është faji im. Ai më tha mos ta përdorja më fjalën "Më vjen keq." Ti them vetes vazhdimisht " Ky nuk është faji im".Vazhdimësia – të kujtoj se nuk do të ndihem në këtë mënyrë gjithmonë. Se do të bëhet më mirë. Përhapja-kjo nuk duhet të ndikojë në çdo fushë të jetës sime; aftësia për të klasifikuar është e shëndetshme.
Për mua, kthimi në punë ka qenë shpëtimi im, një shans për tu ndier e dobishme dhe e lidhur me njerëzit. Por shumë shpejt zbulova se edhe aty lidhjet kishin ndryshuar. Shumë prej bashkë-punëtorëve të mi kishin një vështrim të frikësuar në sytë e tyre sapo unë iu afrohesha. E dija që ata donin të më ndihmonin, por nuk ishin të sigurt se si. A duhet ta përmend atë? Nuk kam pse ta përmend ? Nëse unë e përmend, çfarë dreqin mund t‘i them? Kam kuptuar se për të rivendosur atë afërsinë me kolegët e mi, që ka qenë gjithmonë aq e rëndësishme për mua, ishte e nevojshme për t‘i lejuar ata të hynin brenda botës sime. Dhe kjo do të thotë të qenit më e hapur dhe më vulnerabël se kam dashur ndonjëherë të jem. Unë u thashë kolegëve më të afërt, që mund të më pyesin dhe unë do tu përgjigjem. Gjithashtu u thashë mos të hezitonin të flisnin për atë që mendonin. Një kolege pranoi se është nisur disa herë drejt shtëpisë sime, por ishte e pasigurt nëse duhej t‘i binte derës dhe të hynte brenda. Një tjetër tha se ndihej si i mpirë sa herë unë isha vërdallë, i shqetësuar se mund të thoshte gjënë e gabuar. Duke folur haptazi ata zëvendësuan frikën se mos bënin apo thoshin gjënë e gabuar.
Në të njëjtën kohë, ka momente kur unë nuk mund të le askënd të hyjë në dhimbjen time. Unë shkova në një nga aktivitetet e shkollës, ku fëmijët i tregojnë prindërve klasen e tyre dhe punët e tyre të varura në muret e klasës. Shumë nga prindërit- të gjithë kanë qenë shumë të sjellshëm -u përpoqën të kontaktonin me sy ose të thoshin diçka që e mendonin inkurajuese. Unë kam parë përtokë gjatë gjithë kohës, që askush mos të kapte vështrimin tim, e frikesuar se mund të thyhesha e të shpërtheja në lotë. Shpresoj se më kanë kuptuar.
Unë kam mësuar mirënjohjen. Mirënjohjen e vërtetë për gjërat që unë i merrja të mirëqëna më parë – siç është jeta. Sado zemërthyer të jem, unë shoh fëmijët e mi çdo ditë dhe gëzohem që ata janë gjallë. Vlerësoj çdo buzëqeshje, çdo përqafim. Unë nuk e marr çdo ditë të mirëqenë. Kur një mik më tha se ai i urren ditëlindjet dhe nuk do t‘i festojë më, unë e pashë atë dhe me lot në sy i them "Festoje ditëlindjen tënde të marrtë dreqi, je me fat që ke një të tillë akoma." Ditëlindja ime e ardhshme do të jetë e mbushur me dëshpërim dhe hidhërim, por unë jam e vendosur për ta festuar atë në zemrën time, më shumë se kam festuar ndonjëherë ditëlindjen më parë.
Unë u jam me të vërtetë mirënjohëse shumë njerëzve të cilët kanë ofruar empatinë e tyre. Një koleg më tha se gruaja e tij, që unë kurrë nuk kam takuar, vendosi ta tregojë mbështetjen e saj, duke u kthyer në shkollë për të marrë diplomën, të cilën e kishte lënë pas dore për vite me rradhe. Dhe ka shumë burra, të cilët ka shumë të ngjarë mos t‘i njoh , që në nderim të jetës së Dave, po kalojnë më shumë kohë me familjet e tyre.
Unë nuk mund të shpreh me fjalë sesa mirënjohëse i jam familjes time dhe miqve që kanë bërë aq shumë, të cilët më sigurojnë se do të vazhdojnë të jenë aty për mua. Në momentet e vështira, kur unë humbas në dhimbje, kur muajt dhe vitet shtrihen para meje të pafund dhe të zbrazëta, vetëm fytyrat e tyre më nxjerrin nga izolimi dhe frika. Vlerësimi im për ta nuk njeh kufij.
Unë kam biseduar me një nga miqtë e mi për një prej aktiviteteve “baba- fëmijë”, tani që Dave nuk është këtu për ta bërë. Ne po diskutonim për një plan për të plotësuar vendin bosh të Dave. Një moment i thirra atij "Por unë dua Dave. Unë dua opsionin A”. Ai me përqafoi dhe më tha : “Opsioni A nuk është në dispozicion. Pra, le të nxjerrim opsionin B”
Dave, për të nderuar kujtimin tënd dhe për të rritur fëmijët e tu ashtu si ata e meritojnë të rriten, unë të premtoj se do të bëj gjithcka që të funksionojë opsioni B. Edhe psesheloshim ka përfunduar, unë ende vajtoj për opsionin A. Unë gjithmonë do të vajtoj për opsionin A. Ashtu siç Bono ka kënduar, "Nuk ka fund të vuash . . . dhe nuk ka fund të duash”. Të dashuroj Dave!"

MARK ZUCKERBERG:
Aftësia jote për të gjetur kuptimin dhe qartësinë është thellësisht inspiruese. Je një person i mrekullueshëm dhe në jemi të gjithë këtu me ty, për të të ndihmuar që të nxjerresh opsionin B.

    Ky artikull nuk ka asnjë koment. Bëhu i pari!

Komento:

Shkruaj kodin!


shkronja të mbetura.